News » Member Logie Nominations

Congratulations to Screen Producers Australia Members Nominated in the 59th Annual Logie Awards

Our CEO, Matthew Deaner congratulates all nominees announced for the 2017 TV Week Logie Awards, specifically the 15 Screen Producers Australia member production companies nominated across 22 of the 26 Logies categories: Ambience Entertainment, Beyond International, CJZ, December Media, Endemol Shine Australia, Essential Media & Entertainment, FremantleMedia, Goalpost Pictures, Guesswork TV, ITV Studios Australia, Matchbox Pictures, Playmaker Media, Porchlight Films, Screentime and Sweet Potato Films

These Screen Producers Australia members represent 88 productions and talent nominated this year, including five of the six nominees up for the Gold Logie – Best Personality On Australian TV, and all five nominees in the running for the Graham Kennedy Award For Most Outstanding Newcomer.

The full list of Screen Producers Australia members nominated in 2017 is as follows: 

BEST ACTOR
Craig McLachlan, The Doctor Blake Mysteries/The Wrong Girl (December Media/Playmaker Media)
Richard Roxburgh, Rake (Essential Media & Entertainment)
Rodger Corser, Doctor Doctor/The Doctor Blake Mysteries (Essential Media & Entertainment/December Media)

BEST ACTRESS
Asher Keddie, Offspring (Endemol Shine Australia)
Deborah Mailman, Cleverman/Jack Irish/Offspring/Wolf Creek (Goalpost Pictures/Essential Media & Entertainment/Endemol Shine Australia/Screentime)
Jessica Marais, Love Child/The Wrong Girl (Playmaker Media)
Jessica Mauboy, The Secret Daughter (Screentime)
Marta Dusseldorp, Jack Irish/Janet King (Essential Media & Entertainment/Screentime)

BEST PRESENTER
Carrie Bickmore, The Project (Guesswork TV)
Grant Denyer, All Star Family Feud/Family Feud/The Great Australian Spelling Bee (FremantleMedia/Endemol Shine Australia)
Sarah Harris, Shark Tank (Endemol Shine Australia)
Waleed Aly, The Project (Guesswork TV)

GOLD LOGIE – BEST PERSONALITY ON AUSTRALIAN TV
Grant Denyer, All Star Family Feud/Family Feud/The Great Australian Spelling Bee (FremantleMedia/Endemol Shine Australia)
Jessica Marais, Love Child/The Wrong Girl (Playmaker Media)
Peter Helliar, The Project (Guesswork TV)
Rodger Corser, Doctor Doctor/The Doctor Blake Mysteries (Essential Media & Entertainment/December Media)
Waleed Aly, The Project (Guesswork TV)

BEST NEW TALENT
Hayley Magnus, The Wrong Girl (Playmaker Media)
Rob Collins, Cleverman/The Wrong Girl (Goalpost Pictures/Playmaker Media)
Shalom Brune-Franklin, Doctor Doctor (Essential Media & Entertainment)
Tiarnie Coupland, Love Child (Playmaker Media)

BEST DRAMA PRODUCTION
Doctor Doctor (Essential Media & Entertainment)
Offspring (Endemol Shine Australia)
Wentworth (FremantleMedia)

BEST ENTERTAINMENT PROGRAM
Anh’s Brush With Fame (Screentime)
Family Feud (FremantleMedia)
The Voice Australia (Endemol Shine Australia)

BEST NEWS PANEL OR CURRENT AFFAIRS PROGRAM
The Project (Guesswork TV) 

BEST REALITY PROGRAM
Australian Survivor (Endemol Shine Australia)
I'm A Celebrity… Get Me Out Of Here! (ITV Studios Australia)
Masterchef Australia (Endemol Shine Australia)

BEST LIFESTYLE PROGRAM
Selling Houses Australia (Beyond International) 

BEST FACTUAL PROGRAM
Bondi Rescue (CJZ)
Gogglebox Australia (Endemol Shine Australia)
Todd Sampson's Body Hack (Essential Media & Entertainment)

MOST OUTSTANDING DRAMA SERIES
Cleverman (Goalpost Pictures)
Rake (Essential Media & Entertainment)
The Code (Playmaker Media)
Wentworth (FremantleMedia)

MOST OUTSTANDING MINISERIES OR TELEMOVIE
Barracuda (Matchbox Pictures)
Secret City (Matchbox Pictures)
The Kettering Incident (Porchlight Films/Sweet Potato Films)

MOST OUTSTANDING ACTOR
Henry Nixon, The Kettering Incident (Porchlight Films/Sweet Potato Films)
Richard Roxburgh, Rake (Essential Media & Entertainment)
Rodger Corser, Doctor Doctor (Essential Media & Entertainment)

MOST OUTSTANDING ACTRESS
Anna Torv, Secret City (Matchbox Pictures)
Danielle Cormack, Wentworth (FremantleMedia)
Elizabeth Debicki, The Kettering Incident (Porchlight Films/Sweet Potato Films)
Jessica Marais, Love Child (Playmaker Media)
Marta Dusseldorp, Janet King (Screentime)

MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR
Damon Herriman, Secret City (Matchbox Pictures)
Matt Nable, Barracuda (Matchbox Pictures)
Ryan Johnson, Doctor Doctor (Essential Media & Entertainment)

MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS
Debra Lawrance, Please Like Me (Guesswork TV)
Deborah Mailman, Wolf Creek (Screentime)
Nicole da Silva, Wentworth (FremantleMedia)
Victoria Haralabidou, Barracuda (Matchbox Pictures)

GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST OUTSTANDING NEWCOMER
Elias Anton, Barracuda (Matchbox Pictures)
Geraldine Hakewill, Wanted (Matchbox Pictures)
Hunter Page-Lochard, Cleverman (Goalpost Pictures)
Rob Collins, Cleverman (Goalpost Pictures)
Tilda Cobham-Hervey, The Kettering Incident (Porchlight Films/Sweet Potato Films)

MOST OUTSTANDING ENTERTAINMENT PROGRAM
Anh’s Brush With Fame (Screentime)
Gruen (CJZ)
The Voice Australia (Endemol Shine Australia)

MOST OUTSTANDING COMEDY PROGRAM
Please Like Me (Guesswork TV)
Rosehaven (Guesswork TV)
Shaun Micallef’s Mad As Hell (ITV Studios Australia)

MOST OUTSTANDING CHILDREN’S PROGRAM
Beat Bugs (Beyond International)
Nowhere Boys: Two Moons Rising (Matchbox Pictures)
Tomorrow When The War Began (Ambience Entertainment)

MOST OUTSTANDING FACTUAL OR DOCUMENTARY PROGRAM
Gogglebox Australia (Endemol Shine Australia)
Keeping Australia Alive (ITV Studios Australia)
Todd Sampson’s Body Hack (Essential Media & Entertainment)

The 59th annual Logies ceremony will be held in Melbourne on Sunday 23 April 2017.

Media enquiries:
Carrie Ann Huddleston
carrieann.huddleston@screenproducers.org.au
+61 2 8076 5874

Download the release.